"On wrócił"... na Scenę Margines!

Pożegnanie z tytułem!

Berlin, rok 2016. Na ławeczce w parku budzi się… Adolf Hitler. Świat tonie w nihilizmie neoliberalnego rozpasania, innymi słowy: schodzi na psy. Führer jest zniesmaczony zanikiem dziejowej dyscypliny, która kształtuje prawdziwie silne narody. Brany omyłkowo przez niefrasobliwych berlińczyków za zwykłego komika, postanawia przywrócić porządek, musi tchnąć nowe życie w nadpsutą tkankę współczesnej kultury. Powtórny tryumf jego idei wiedzie przez świat mediów. Hitler onieśmiela i jednocześnie ośmiela. Staje się „kanclerzem” YouTube’a – jego popularność rośnie, bo wielu w głębi duszy czuje, że świat trzeba wziąć za pysk, jeszcze raz określić, kto obcy, kto swój i odrzucić polityczną poprawność słabych ludzi. Niby niemiecka to sztuka, a jakże uniwersalna i na czasie.

Piotr Ratajczak, reżyser spektaklu, opowiada o powrocie Adolfa sięgając do konwencji slapsticku. Jest śmiesznie tak bardzo, że aż po plecach przechodzą ciarki. W roli głównej obsadził...kobietę! Jak mówi: 
Bawimy się czymś takim jak figura Adolfa Hitlera w popkulturze, pokazujemy, że tylko kilka emblematów wystarczy do tego, żeby pokazać Hitlera i wszyscy będą rozpoznawać tę postać. Nie ma znaczenia, kto będzie grał tego Hitlera na poziomie płci – to po pierwsze, a po drugie Milena Gauer jest świetną aktorką, więc chcieliśmy, by zagrała tę postać.

I dodaje: Nie chciałbym, żeby powstało wrażenie, że my tego Hitlera „oswajamy”, dlatego że automatycznie będziemy gdzieś sympatyzować z nim w pewnych momentach. Chciałbym, żebyśmy w pewnym momencie pomyśleli, czy (…) ten rodzaj podziwu dla „twardej ręki”, dla bardzo dyktatorskich zachowań, czy to jest właściwa droga, na której chcielibyśmy widzieć naszą demokrację – zaznaczył.

przekład: Eliza Borg, adaptacja, dramaturgia: Maria Marcinkiewicz-Górna, reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak, scenografia: Matylda Kotlińska, kostiumy: Grupa Mixer, ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko, reżyseria świateł: Damian Pawella
 
obsada: Marzena Bergmann, Milena Gauer, Jarosław Borodziuk, Grzegorz Gromek, Radosław Hebal, Paweł Parczewski.
 
Gramy: 6-10 czerwca, godz. 19:30, Scena Margines
 
Prawa autorskie do tłumaczenia reprezentuje Grupa Wydawnicza Foksal
 
 
 
Szukasz pomysłu na prezent?
Szukasz pomysłu na prezent?

 Bilet prezent do 'Jaracza' to jest to!

więcej
"Ja ciebie kocham!.."
"Ja ciebie kocham!.."

Wystartowały próby do spektaklu „Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią…” opartego na pieśniach Stanisława Moniuszki.

więcej
Ponownie graliśmy w audiodeskrypcji!
Ponownie graliśmy w audiodeskrypcji!

 

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, wychodząc naprzeciw potrzebom osób niewidomych i niedowidzących już po raz kolejny zaprezentował spektakle repertuarowe („Boeing, boeing” i „Tango”), w technice audiodeskrypcji.

więcej
partnerzy
Teatr im. Stefan Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118, tel. 89 527 59 59
Realizacja: