ZAGINIONA CZECHOSŁOWACJA - pożegnanie z tytułem

Zapraszamy na ostatnie wystawienia spektaklu "Zaginiona Czechosłowacja" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marii Spiss. Na hasło "Wiosna na Marginesie" kupisz bilety za 16 zł. Nie przegap! Spektakle: 9, 10, 11, 12 kwietnia, godz. 20:00. Bohaterowie „Zaginionej Czechosłowacji” rzeczywiście szukają zaginionego kraju. Wśród nich znajdują się wielkie, emblematyczne figury, cieszące się do niedawna ikonograficzną wręcz sławą: a choćby Krecik i Krecikowa, a choćby Żwirek i Muchomorek. Te poszukiwania są jednak pięknym „pretekstem” do opowiedzenia przejmującej historii kobiety-dysydentki – piosenkarki Marty Kubišovej. Jej los można by nazwać ciemnym, mrocznym odbiciem sławy, jaką cieszyła się Helena Vondraćkova. To z nią i Václavem Neckářem Kubišova tworzyła w latach 60. słynne trio Golden Kids. W 1970 roku kariera Kubišovej została brutalnie przerwana prowokacją Służby Bezpieczeństwa. Była to kara za wykonany przez artystkę utwór „Modlitwa dla Marty”, który stał się nieformalnym hymnem Praskiej Wiosny. W sztuce Sikorskiej-Miszczuk wszechobecne poczucie osaczenia, indoktrynacji, bezsilności jest wciąż „rozsadzane” przez absurdalność egzystencji. Bohaterowie z trudnością mogą odpowiedzieć na pytanie, w jakim kraju naprawdę żyją i dlaczego? Wiąże ich poczucie zdławienia przez wszechwładny system, symbolizowany groteskową i demoniczną postacią Śledczej. obsada: Joanna Fertacz, Aleksandra Kolan, Ewa Pałuska, Karolina Szczepanowska (gościnnie), Jarosław Borodziuk, Radosław Hebal, Dariusz Poleszak, Mateusz Michnikowski (Studium Aktorskie) „Zaginiona Czechosłowacja” w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie jest prapremierową prezentacją sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Małgorzata Sikorska-Miszczuk (1964) – dramatopisarka, scenarzystka; zadebiutowała w 2004 roku dramatem „Psychoterapia dla psów i kobiet” w ramach projektu TR Warszawa. Dwa lata później jej „Śmierć Człowieka-Wiewiórki” otrzymała nagrodę w konkursie na sztukę o terrorystce RAF-u, Ulrike Meinhof, zorganizowanym przez Teatr Rozmaitości i Teatr Usta Usta. Najnowsza zagraniczna premiera autorki to „Bruno Schulz: Der Messiass” w reżyserii Michała Zadary w Teatrze Schaubuehne w Wiedniu, prezentowana w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych 2011. Ostatnia premiera Sikorskiej-Miszczuk w Polsce – „III Furie” – odbyła się w Teatrze w Legnicy w reżyserii Marcina Libera. Współautorką sztuki jest Magda Fertacz. Maria Spiss (1977) – absolwentka wydziału reżyserii dramatu PWST w Krakowie; reżyserka i dramatopisarka. Debiutowała prapremierowym wystawieniem Ajasa Sofoklesa w Starym Teatrze w Krakowie w 2007r. Reżyserowała także w krakowskim Teatrze Nowym, w Teatrze Dramatycznym w Kielcach i Ateneum w Warszawie. Słuchowisko oparte na jej sztuce „Dziecko” zrealizowane przez Radio Cluj w Rumunii zostało nominowane do nagrody Prix Europa 2010.
Szukasz pomysłu na prezent?
Szukasz pomysłu na prezent?

 Bilet prezent do 'Jaracza' to jest to!

więcej
"Ja ciebie kocham!.."
"Ja ciebie kocham!.."

Wystartowały próby do spektaklu „Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią…” opartego na pieśniach Stanisława Moniuszki.

więcej
Ponownie graliśmy w audiodeskrypcji!
Ponownie graliśmy w audiodeskrypcji!

 

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, wychodząc naprzeciw potrzebom osób niewidomych i niedowidzących już po raz kolejny zaprezentował spektakle repertuarowe („Boeing, boeing” i „Tango”), w technice audiodeskrypcji.

więcej
partnerzy
Teatr im. Stefan Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118, tel. 89 527 59 59
Realizacja: