Isaac Bashevis Singer

Sztukmistrz z miasta Lublina

Sztukmistrz z miasta Lublina

Premiera: 01-10-2016

Autor: Isaac Bashevis Singer


Sztukmistrz, czyli magik, czyli iluzjonista, czyli artysta, czyli człowiek, któremu wszystkiego jest mało… Który jest głodny wrażeń, ale przede wszystkim: wiary, nadziei i miłości. I bez przerwy szuka, waha się, buntuje – na ten świat, który go otacza i na to życie, które przecieka mu przez palce. Aż wreszcie ten jego wieczny bunt doprowadzi go do niechybnej klęski… Jasza Mazur , człowiek, który wywodzi się z bardzo religijnego środowiska polskich chasydów, zaczyna dostrzegać fałsz i obłudę, hipokryzję i powierzchowność swojej wiary. To trochę taki Chrystus, tyle że bez uczniów, bez wyznawców i bez sekty, jaką Tamten zostawił. Też chce być dobrym dla wszystkich, ale to jest atrybut Boga. Też wydaje mu się, że potrafi frunąć nad dachami Warszawy, ale to jest atrybut Ducha Świętego… Upadek Jaszy – to upadek Artysty, któremu się wydaje, że mu wszystko wolno.


Isaac Bashevis Singer SZTUKMISTRZ Z MIASTA LUBLINA

 

muzyka – Zygmunt Konieczny
libretto – Michał Komar, Jan Szurmiej
teksty piosenek – Agnieszka Osiecka
reżyseria – Janusz Kijowski
scenografia i kostiumy – Bogusław Cichocki
ruch sceniczny i konsultacje judaistyczne – Jan Szurmiej
choreografia tańców dziecięcych – Katarzyna Grabińska
aranżacje i korepetycje wokalne – Maria Rumińska, Marcin Rumiński
efekty iluzjonistyczne: Filip Piestrzeniewicz 

 

Sztukmistrz, czyli magik, czyli iluzjonista, czyli artysta, czyli człowiek, któremu wszystkiego jest mało… Który jest głodny wrażeń, ale przede wszystkim: wiary, nadziei i miłości. I bez przerwy szuka, waha się, buntuje – na ten świat, który go otacza i na to życie, które przecieka mu przez palce. Aż wreszcie ten jego wieczny bunt  doprowadzi go do niechybnej klęski… Jasza Mazur , człowiek, który wywodzi się z bardzo religijnego środowiska polskich chasydów, zaczyna dostrzegać fałsz i obłudę, hipokryzję i powierzchowność swojej wiary. To trochę taki Chrystus, tyle że bez uczniów, bez wyznawców i bez sekty, jaką Tamten zostawił. Też chce być dobrym dla wszystkich, ale to jest atrybut Boga. Też wydaje mu się, że potrafi frunąć nad dachami Warszawy, ale to jest atrybut Ducha Świętego… Upadek Jaszy – to upadek Artysty, któremu się wydaje, że mu wszystko wolno. 

Gościnnie w spektaklu wystąpią także Maria Rumińska, Marcin Rumiński, Marcin Drabik oraz tancerki Pracowni Tańca Współczesnego PRYZMAT

 

Patronat honorowy nad spektaklem objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 

recenzje spektaklu:

Tomasz Białkowski, „Sztukmistrz z m. Lublina” – po premierze

 

trailer spektaklu:

video-zapowiedź reżysera Janusza Kijowskiego:

 

video-zapowiedź Piotra Borowskiego, odtwórcy tytułowej roli Jaszy Mazura:

 

video-zapowiedź Marty Markowicz, odtwórczyni roli Magdy, asystentki Jaszy Mazura:

 

video-zapowiedź Marii i Marcina Rumińskich, odpowiedzialnych za aranżacje i korepetycje wokalne:


CZAS TRWANIA
2:30/ antrakt

partnerzy
Teatr im. Stefan Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118, tel. 89 527 59 59
Realizacja: